Z czego wynika popularność spalinowych wózków widłowych?
Poza spalinowymi wózkami widłowymi do dyspozycji są jeszcze widlaki z napędem elektrycznym. I chociaż te ostatnie z powodzeniem mogą być wykorzystywane zarówno na zewnątrz budynków, jak i w zamkniętych pomieszczeniach, pewne parametry wózków spalinowych nie pozwalają na to, by odłożyć je do lamusa. Przyjrzyjmy się bliżej właściwościom spalinowych wózków widłowych.
Czym charakteryzuje się widlak spalinowy?
Podstawowym mankamentem spalinowych widlaków jest emisja szkodliwych substancji, która ogranicza możliwość użytkowania tych pojazdów do przestrzeni całkowicie na zewnątrz lub w obiektach otwartych bądź półotwartych. Do pracy w zamkniętych pomieszczeniach dopuszcza się jedynie bardzo nowoczesne urządzenia, które wyposażone są w zaawansowane filtry, redukujące emisję spalin do minimum. Za to na zewnątrz wózek widłowy spalinowy nie zna granic – świetnie radzi sobie na nierównym podłożu, łatwo pokonuje wzniesienia, może rozwijać większą prędkość, dlatego niestraszne są mu duże odległości, a ponadto trudne warunki pogodowe nie wpływają na jakość pracy jego silnika.
Napęd spalinowy umożliwia wykorzystywanie wózka widłowego bez przerw. Wystarczy uzupełnić paliwo i widlak znowu jest gotowy do działania. Może być on wyposażony w silnik benzynowy, wysokoprężny (diesel) lub gazowy (LPG albo CNG). Jedną z największych zalet tego pojazdu jest jego duża moc – to właśnie spalinowy wózek widłowy podniesie i przetransportuje największe ciężary. Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na uwalniane spaliny niewskazany jest jego kontakt z żywnością, jak również z materiałami łatwopalnymi. Pojazdy te z powodzeniem załadują i wyładują towary w ramach dopuszczalnego dla danego modelu udźwigu i przy regularnych przeglądach technicznych mogą intensywnie pracować przez naprawdę długi czas.